73 lata temu Warszawa walczyła za nas wszystkich. Pamiętajmy o tym.

Kolejna, już 73 rocznica Powstania Warszawskiego to znakomity moment, aby przypomnieć jak wielką wartością jest wolność. Nigdy nie możemy o tym zapomnieć, nawet, a może zwłaszcza w dobie globalizacji. Jesteśmy winni wszystkim powstańcom szacunek, hołd i wieczną pamięć.

Powstanie które zniszczyło Warszawę

Debata nad słusznością powstania, toczy się od lat i pewnie jeszcze przez wiele lat będzie elektryzowała debatę publiczną. Przeciwnicy zarzucają dowódcom, że powstanie pochłonęło tysiące ofiar, lwią część zabudowań Warszawy, jednocześnie nie przynosząc wymiernych korzyści politycznych.

To prawda – tak było, ale czy to wystarczający powód, żeby odwrócić się od tych którzy przeżyli i skazywać na niepamięć tych, którzy polegli, ale wierzyli w słuszność idei? Otóż nie i nie możemy dopuścić by tak wielka tragedia dzieliła Polaków. Niezależnie od skutków powstańcy byli, są i będą bohaterami. Często tragicznymi i nierozumianymi, ale bohaterami.

Szczerze powiedziawszy sam przez lata nie wiedziałem co o tym myśleć. Wychowany w duchu patriotycznym i konserwatywnym zawsze z szacunkiem podchodziłem do bohaterów Powstania, ale nigdy nie starałem się zgłębić tematu i zrozumieć go lepiej. Dopiero w tym roku… całkowicie przez przypadek Powstanie Warszawskie mnie zafrapowało i poruszyło tak, jak powinno poruszyć każdego, prawdziwego patriotę.

A wystarczyło włączyć telewizor

I obejrzeć film „Powstanie Warszawskie” zrealizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Ten trwający około półtorej godziny „dramat wojenny non-fiction” to pokolorowane urywki nagrań z Powstania Warszawskiego z dodanym dźwiękiem i dwójką narratorów opowiadających historię z perspektywy dwóch powstańców-operatorów z Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej.

Film w całości składa się z prawdziwych obrazów i pokazuje życie powstańców. Dopiero ten przekaz i możliwość zobaczenia w kolorze „prawdziwego powstania”, nie tego opisywanego w książkach czy na Wikipedii uświadomiła mi jak wielka to była ofiara i jak bardzo wdzięczni powinniśmy być wszystkim powstańcom. Nie wszystko da się opisać słowami i przedstawić w postaci statystyk. Czasem po prostu trzeba zobaczyć coś na własne oczy.

Okazja Miesiąca - 400zł do biedronki z Kartą Simplicity

W tej ramce co jakiś czas znajdziesz nową, ciekawą promocję bankową. Tym razem jest to karta kredytowa Simplicity w CitiBanku. Promocja umożliwia zgarnięcie bonu o wartości 400zł do biedronki, w zamian za spełnienie warunków

Podstawowymi warunkami promocji są:

 • Wyrobienie karty i dokonanie 5 transakcji miesięcznie w ciągu 2 pierwszych miesięcy (łącznie 10 transakcji)
 • Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych

Szczegóły promocji dostępne są na stronie banku. 

 • Sprawdź ofertę
 • Jak złożyć hołd powstańcom?

  Pamięć i szacunek po prostu jesteśmy Im winni, dlatego każdy z nas powinien złożyć powstańcom hołd. Poniżej przedstawiam kilka propozycji działań, które może podjąć każdy z nas:

  Udział w akcji BohaterON – akacja polega na wysłaniu kartek do powstańców. Można to zrobić zarówno przez internet jak i pocztą tradycyjną. Kartki powinny być dostępne w punktach zaznaczonych na mapie akcji (niestety w moich rodzinnych Siemianowicach Śląskich rano kartek jeszcze nie mieli, ale będę szukał). A tutaj znajdziesz link do akcji.

  Złożenie kwiatów w miejscach pamięci – to propozycja przede wszystkim do warszawiaków oraz turystów odwiedzających stolicę a najbliższych dniach. Prawdopodobnie przez cały dzień w różnych miejscach delegacje będą składały kwiaty/znicze – podłącz się i złóż również swoją wiązankę.

  Wsparcie organizacji kombatanckich – w Warszawie działa Związek Powstańców Warszawskich. Można go wesprzeć wysyłając darowiznę na cele statutowe. Dane organizacji znajdziesz na jej oficjalnej stronie.

  Pamięć jest najważniejsza

  W czasie rocznicy sierpniowej o powstaniu przypominają sobie wszyscy. Ktoś mógłby powiedzieć, że powinnismy pamiętać o powstaniu cały rok. To prawda, ale nawet jeśli o powstańcach pamiętamy raz w roku nie zmienia to faktu, że Powstanie Warszawskie jest zakorzenione w naszej świadomości narodowej. A dopóki pamiętamy o dawnych bohaterach, dopóty możemy mieć nadzieję, że w razie potrzeby sami zachowamy się godnie i staniemy na wysokości zadania.

  Przeczytaj również: Jak pomagać potrzebującym

  Foto: Materiały prasowe promujące film „Powstanie Warszawskie”