Kiedy jest najlepszy czas na start własnego biznesu? Odpowiedź jest prosta – dzisiaj. Oczywiście rozpoczęcie działalności „na swoim” już takie proste nie jest, ale ilość małych i średnich przedsiębiorstw pokazuje, że nie trzeba być Bóg wie kim, mieć 5 fakultetów i miliony na start.

„Biznes od zera” to nowa seria wpisów, w której będę omawiał najważniejsze sprawy związane z założeniem i prowadzeniem własnej firmy. Serdecznie zapraszam do lektury!

Mój własny biznes od zera

Aktualizacja: Pomysł realizuję od kilku miesięcy, choć wygląda to zdecydowanie inaczej niż sobie wyobrażałem i zakładałem. Obecnie skupiam 75% swoich działań na blogu i tylko 25% na działalności w ramach Alphaidea.pl – czyli mojego projektu związanego z tworzeniem stron internetowych dla firm. 

Założenie projektu było następujące – nie zamierzam zainwestować w swoją działalność, ani złotówki swoich oszczędności. Jedyne pieniądze jakie zamierzam włożyć to drobne kwoty na początek, rzędu kilkudziesięciu złotych pokryte z funduszy bieżących. Dlaczego tak postanowiłem? Powodów jest kilka, ale przede wszystkim dlatego, że mój pomysł w 95% jestem w stanie zrealizować własnymi siłami i spokojnie mogę zastąpić nakłady kapitału nakładami pracy. Ponadto jest jeszcze kwestia autowychowawcza. Chcę zobaczyć jak to jest zaczynać biznes od zera i ile czasu i nakładów pracy będę potrzebował, żeby osiągnąć pożądane efekty 🙂

O czym będę pisał?

W ramach serii przygotowuję kilka podkategorii wpisów. Początkowy zamysł był inny, ale obecnie postanowiłem skupić swoje wysiłki wokół zagadnień podatkowych i organizacyjnych, a także wokół własnych doświadczeń.

Optymalizacja podatkowa i zagadnienia organizacyjne (seria „podatkowy pirat„)

 

  1. Jak nie płacić ZUS w dwuosobowej spółce z o.o.? – Czyli alternatywne formy prowadzenia działalności
  2. Jednoosobowa działalność gospodarcza bez ZUS – Kto i na jakich warunkach nie musi płacić składek społecznych?

Pozostałe aspekty prowadzenia działalności gospodarczej:

  1. Dlaczego poniosłem porażkę w biznesie? – case study
  2. Jak nie prowadzić firmy? – 5 błędów które popełniłem i które chcę wyeleminować.

Nie wykluczam, że po drodze pojawią się inne wpisy z zupełnie innych kategorii. W końcu sytuacja, zwłaszcza na początku jest dynamiczna. A Ty – o czym chciałbyś poczytać? Jeśli masz ciekawą propozycję tematu, proszę podziel się nią w komentarzu 😉