Czy w Polsce jest gdzie i w co inwestować? Pewnie że tak! Problem w tym, że wiedza na temat często jest zbyt mała, o czym sam się przekonałem… podczas wykonywania pracy semestralnej na studia.

Moje odkrycie miało związek z analizą wykorzystania środków z polityki spójności. Teoretycznie wiedziałem, że coś tam się modernizuje – powstają nowe ronda, drogi, stadiony i inne bzdurne inwestycje, natomiast o modernizacji przemysłu, choć trochę się o niej mówi, tak niespecjalnie ją widać, jeśli się tym nie interesuje.

To krótkie przemyślenie niech stanowi wstęp do drugiego już wpisu gościnnego na moim blogu (pierwszy jest tutaj), którego autorem jest redakcja portalu investinlubuskie.pl, należącego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Lekturę wpisu dedykuję szczególnie tym, którzy nie byli w woj. Lubuskim conajmniej od tak dawna jak ja (czyli kilka dobrych lat), a są zainteresowani innowacjami i nowymi możliwościami inwestowania ;).

– – – – –

Województwo lubuskie rozpoczęło kampanię promocyjną pod hasłem „Siła przyciągania”. Kojarzone przez wiele lat głównie z przemysłem przetwórstwa drewna oraz wspaniałymi krajobrazami i czystą przyrodą, chce pokazać swoje nowoczesne oblicze. Czy jest się czym zachwycać?

Gorzów Wielkopolski

Nowe technologie zamiast tartaków

Dzisiejsze lubuskie to województwo z dynamicznie rozwijającym się przemysłem. Wieloletnia dominacja branży przetwórstwa drewna została zastąpiona większą dywersyfikacją rodzajów biznesów w tym regionie, a prym wiedzie branża… motoryzacyjna. Ulokowało się tu wiele firm, które produkują m.in. podzespoły do samochodów – filtry cząstek stałych, złącza do pneumatycznych układów hamulcowych (ma tu swój zakład jedyny polski i piąty producent w Europie), a z pojazdów specjalistycznych – oczyszczarki płyt lotniskowych (trzeci europejski producent). Łącznie pięć globalnych koncernów zlokalizowało w Gorzowie Wlkp., Nowej Soli, Świebodzinie i Żarach swoje zakłady, produkujące części i akcesoria motoryzacyjne. Dla największych marek samochodów dostarczają one elementy tłoczone z blachy, deski rozdzielcze i panele drzwiowe.

Lubuskie to także branżą IT

Najdynamiczniej rozwijającą się branżą jest IT – działają tu firmy, które oferują rozwiązania w zakresie płatnej telewizji cyfrowej i interaktywnej (ponad 200 patentów i ponad 50 milionów sprzedanych urządzeń oprogramowania dla Internetu rzeczy, oprogramowania dla biznesu i systemy ERP, wspomagania zarządzania majątkiem sieciowym oraz systemy lokalizacji obiektów w czasie rzeczywistym (RTLS). Co ciekawe, zielonogórscy informatycy przy wsparciu naukowców z tamtejszego Uniwersytetu opracowali system kryptograficzny do zastosowań w teleinformatyce, e-usługach i systemach elektronicznego obiegu dokumentów. Opracowują także rozwiązania usprawniające pracę w logistyce dla międzynarodowych przedsiębiorstw handlowych i transportowych oraz w sektorze inżynierii elektronicznej, telematyki i branży kosmicznej.

Potencjał drzemie w lokalizacji

Atutem Lubuskiego jest także świetna lokalizacja i znakomite połączenie drogowe z zachodem kontynentu. Graniczy ono bowiem z Niemcami i jest połączone z systemem autostrad europejskich. To duże ułatwienie logistyczne dla magazynów i zakładów, mieszczących się na terenie województwa.

Mimo tego, że ekonomia województwa rozwija się w szybkim tempie (w ciągu ostatnich 16 lat jego PKB wzrosło ponad dwukrotnie, zaś liczba firm – o 30%), to nadal jego potencjał czeka na wykorzystanie. Do zagospodarowania bowiem nadal pozostaje ponad 1300 ha uzbrojonych terenów inwestycyjnych, zaś dodatkowymi zachętami do inwestowania są liczne ulgi podatkowe, ułatwiony dostęp do funduszy europejskich i specjalnych stref ekonomicznych. Inwestujący w lubuskim mogą wnioskować o zwolnienie z podatku CIT oraz dodatkowe ulgi w ramach podatków lokalnych na okres 7 lat.

W ramach funduszy europejskich województwo dysponuje pulą aż 0,9 mld EUR. Są to środki przeznaczone m.in. na dofinansowanie szkoleń dla pracowników, doposażenia miejsca pracy, wsparcie zatrudnienia osób bezrobotnych). Z kolei władze samorządowe ściśle współpracują z przedsiębiorcami i pomagają w dostępie do wiedzy oraz pomocy publicznej.

Skarby województwa kryją się także pod ziemią – lubuskie ma 400 udokumentowanych złóż kopalin, w tym złoża gazu ziemnego i ropy naftowej, węgla brunatnego, rud miedzi i różnego typu piasków.

Lubuskie to nie tylko ciekawe miejsce do prowadzenia biznesu, ale także i odpoczynku – jest jednym z najgęściej zalesionych terenów w Polsce, może pochwalić się czystymi jeziorami (których jest pół tysiąca!) i rzekami. Zalesienie sięga 50%, a w tym są 2 parki narodowe, 8 krajobrazowych i 64 rezerwaty przyrody. Może jednak rzucić to wszystko i wyjechać w lubuskie?

Więcej informacji znajdziesz na portalu: InvestInLubuskie 

Post powstał przy współpracy z Województwem Lubuskim