Jedną z podstawowych zasad poprawiania swojego bytu jest ustalanie nowych celów. Nie gdybanie, marzenie czy checenie. Po prostu konkretny cel. Ale jak wyznaczać cele by pozwoliły nam sięgnąć marzeń? Z pomocą przychodzi analiza SMART.

W dzisiejszym wpisie odpowiem na pytania; „Jakie cechy posiada dobrze ustalony cel?” oraz „Jak planować, żeby się nie wyłożyć już na pierwszym etapie realizacji celu?”. Zapraszam Cię do lektury wpisu o analizie SMART, czyli po prostu o 5 przymiotnikach mówiących o tym jak wyznaczać cele.

Czym właściwie jest cel i metoda SMART?

No właśnie. Co to jest cel? Intuicja podpowiada nam, że to coś co chcemy osiągnąć. Taka definicja oczywiście jest poprawna, ale nie zupełna. Nie wystarczy chcieć coś osiągnąć – cel musi mieć ręce i nogi.

Z pomocą przychodzi nam koncepcja S.M.A.R.T., czyli akronim od Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Time-bound. Po polsku będzie to wyglądało tak:

 • Skonkretyzowany (Szczegółowy) – cel powinien być jednoznaczny, bez pola na interpretację z cyklu „co autor miał na myśli?”.
 • Mierzalny – oznacza to że stopień realizacji celu można jednoznacznie określić (najlepiej liczbowo). Na przykład jeśli założysz, że w ciągu roku odłożysz 10 tysięcy złoty to jeśli na Twoim koncie oszczędnościowym znajduje się 3000zł, wówczas zrealizowałeś 30% celu.
 • Osiągalny (realistyczny) – dobry cel to taki, który jesteś w stanie osiągnąć. Jeśli zarabiasz 1600zł/miesięcznie to odłożenie miliona euro w kwartał nie jest realistycznym celem (wygrana w totka się nie liczy:P)
 • Realny – tutaj raczej pasuje określenie ambitny. Oznacza to, że cel musi nieść jakąś wartość dodaną i być krokiem naprzód dla tego, kto go założył.
 • Terminowy – cel musi mieć horyzont czasowy, w którym go zrealizujesz. Inaczej cel się rozmywa i raczej niewiele z niego wyjdzie.

Koncepcja S.M.A.R.T. Posiada wiele odmian, ale to właśnie to co napisałem powyżej jest najważniejsze. Warto jeszcze zwrócić uwagę na inne wytłumaczenie litery T – tangible, czyli namacalny. Według mnie nic tak nie motywuje jak namacalne efekty. Co z tego, że ukończysz 2 fakultety żeby poprawić swój potencjał na rynku pracy, skoro liczy się to że będziesz zarabiać 1000zł więcej. Ponadto szczególną uwagę warto zwrócić na osiągalność i terminowość celu. Dlaczego to takie ważne?

Wszyscy jesteśmy niecierpliwi – podziel cel główny na etapy

Nawet jeśli potrafisz czekać na coś wiele lat to i tak nie uwierzę, że nie chciałbyś mieć tego szybciej. Oczywiście nie wszystko da się przyspieszyć, ale można poniekąd oszukać samego siebie by zyskać większą motywację do działania. Jak to zrobić? Możesz podzielić cel główny na etapy.

Załóżmy, że Tomek to świeżo upieczony kierowca. Prawo jazdy otrzymał tuż przed maturą i korzysta z każdego pretekstu, aby pożyczyć samochód od rodziców. Tomek jest jednak bardzo ambitny i marzy o własnym samochodzie – niech to będzie nowe BMW. Niestety pułap 150 tysięcy złotych (tak strzelam – nie wiem ile kosztuje nowa Beemka, ale jeśli wiesz to daj znać w komentarzu ;)) to nie jego progi i takie pieniądze zdecydowanie nie przyjdą same. Samochód jednak jest jego marzeniem.

Przed Tomkiem ciężka decyzja – albo będzie zbierał na samochód marzeń przez 20 lat (w tym czasie cel z pewnością będzie ewoluował, bo wejdą nowe modele), albo pół roku i kupi coś tańszego (np. BMW będące równolatkiem Tomka), a później konsekwentnie będzie zbierał na lepszy model.

Przykład z samochodem może nie jest idealny (prędzej czy później nasz bohater i tak kupiłby jakiś samochód), ale moim zdaniem dobrze odpowiada na pytanie z poprzedniej części artykułu. Osiągalność, terminowość i namacalność celu są głównymi motywatorami w dążeniu do jego osiągnięcia. Jeśli na czymś nam zależy to w pierwszej chwili zastanawiamy się kiedy osiągniemy dany cel. Ponadto jeśli cel wiąże się z pieniędzmi, warto pamiętać o maksymalizacji użyteczności każdej złotówki przeznaczonej na realizację danego celu.

W tym miejscu główny cel mojego artykułu został osiągnięty – przedstawić Ci to co najważniejsze w kreowaniu dobrych celów oraz odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:

 • Jak wyznaczać cele, tak żeby przybliżały nas do realizacji marzeń?
 • Co to jest metoda SMART?
 • Dlaczego warto dzielić duże cele na mniejsze (etapy)?
 • Oraz jak wytrwać w postanowieniu (realizacji celu)

Oprócz tego mam jeszcze dwa cele – dowiedzieć się czy artykuł Ci się spodobał oraz nakłonić Cię to podzielenia się nim ze znajomymi 😉 Dlatego też proszę Cię o komentarz z Twoją opinią na ten temat oraz udostępnienie tego posta Twoim znajomym, aby oni też mogli wyznaczać sobie odpowiednie cele.

Okazja Miesiąca - 400zł do biedronki z Kartą Simplicity

W tej ramce co jakiś czas znajdziesz nową, ciekawą promocję bankową. Tym razem jest to karta kredytowa Simplicity w CitiBanku. Promocja umożliwia zgarnięcie bonu o wartości 400zł do biedronki, w zamian za spełnienie warunków

Podstawowymi warunkami promocji są:

 • Wyrobienie karty i dokonanie 5 transakcji miesięcznie w ciągu 2 pierwszych miesięcy (łącznie 10 transakcji)
 • Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych

Szczegóły promocji dostępne są na stronie banku. 

 • Sprawdź ofertę
 • Foto: Freepik