Dziś mam dla Was krótki wpis, ale po świątecznym obżarstwie (i nie tylko) może okazać się bardzo pomocny. Będzie bowiem o zmywaniu naczyń, a konkretniej o zmywaniu w zmywarce. To coraz popularniejsze w naszych domach urządzenie jest zbawieniem dla wszystkich, którzy nie lubią zmywać naczyń (a ktoś w ogóle lubi?). Nie dość, że zmywa za nas to w dodatku, jak mawiała pewna reklama, „zużywa mniej wody niż nasza mama” (aż dziw bierze, że nikt się zorientował i wypuścił ten tekst w świat).

Niestety wiele osób korzysta ze zmywarki nieprawidłowo i przez to wcale nie oszczędza (lub oszczędza mniej niż to możliwe). W związku z tym mam dla Ciebie kilka porad i sposobów na tanie zmywanie, o których warto pamiętać podczas korzystania ze zmywarki. Serdecznie zapraszam do lektury wpisu.

Tanie zmywanie – czyli korzystamy ze zmywarki

Czy warto mieć zmywarkę? Nie od dziś wiadomo, że zmywanie naczyń w zmywarce jest oszczędniejsze niż zmywanie ręczne. Okazuje się, że „zlecenie” tej nielubianej czynności urządzeniu jest około 3 razy tańsze (duża oszczędność wody) niż samodzielne męczenie się brudnymi naczyniami. Jeśli doliczymy do tego zysk w postaci zaoszczędzonego czasu (polecam mój wpis użyteczności) to okazuje się, że wynik jest jeszcze lepszy. Fakt, zmywarka kosztuje, ale jak pokazał Michał Szafrański w swoim artykule –  warto mieć zmywarkę!

W swoim artykule Michał pokazał, że zmywarka przynosi sporą oszczędność wody i pomimo dodatkowych kosztów prądu kupno zmywarki zwraca się po około 5 latach. Czy to długo? Wydaje mi się, że nie, biorąc pod uwagę, że nie jest to taki sprzęt, który trzeba wymieniać co 2-3 lata. My mamy w domu zmywarkę od 8 lat i póki co działa bez zarzutu.

Jak zmywać naczynia w zmywarce? Krótki poradnik

Czy zdarzyło Ci się wyciągnąć ze zmywarki niedomyte, bądź wręcz brudne naczynia? Jeśli tak to znaczy, że korzystasz z niej nieefektywnie. Czasem wynika to z nieświadomości, a czasem z chęci zaoszczędzenia wybierając krótszy program. Niestety efekt jest odwrotny. To nie wina zmywarki – po prostu trzeba pamiętać i kilku prostych zasadach:

  • Im więcej naczyń, tym dłuższy program należy wybrać – Tak samo jest ze zmywaniem ręcznym. Im więcej naczyń masz do użycia, tym więcej wody zużyjesz. Zmywarka to nie cudowna maszyna, ale tylko sprytna i oszczędna wciąż podlegająca podstawowym zasadom rządzącym światem.
  • Duże zabrudzenia warto wcześniej namoczyć – niestety nie wszystko można wymyć bez problemów. W moim przypadku szczególnie uciążliwy jest garnek po spaghetti, w którym mieszam makaron z sosem i serem. Jeśli też borykasz się z dużymi zabrudzeniami warto wcześniej namoczyć takie naczynia.
  • Włóż mniej naczyń do zmywarki – czasem jest tak, że naczyń jest bardzo dużo. W takim przypadku warto pozmywać je w dwóch turach, a w zamian za to możesz ustawić krótszy program zmywania.
  • Czyść zmywarkę regularnie – zbierające się resztki w odpływie to paskudna sprawa dlatego koniecznie czyść zmywarkę regularnie. Nie jest to przyjemne, ale w końcu nie musisz zmywać. Ponadto raz na jakiś czas warto włączyć pustą zmywarkę na najkrótszy program oraz użyć płynu do czyszczenia zmywarek.

Powyższe kroki to podstawa prawidłowego zmywania w zmywarce. Bez nich prawdopodobnie prędzej czy później natkniesz się na brudne naczynia po zakończeniu zmywania i będziesz musiał domyć je ręcznie. A przecież nie taki jest cel zakupu zmywarki.

Aktualizacja: Chociaż zasady taniego zmywania w zmywarce pozostają bez zmian to uznałem, że warto wyjaśnić skąd ta oszczędność? Gorąco zachęcam do lektury wpisu Michała, bo dokładnie pokazał, „co? jak? i ile?”.

Okazja Miesiąca - 400zł do biedronki z Kartą Simplicity

W tej ramce co jakiś czas znajdziesz nową, ciekawą promocję bankową. Tym razem jest to karta kredytowa Simplicity w CitiBanku. Promocja umożliwia zgarnięcie bonu o wartości 400zł do biedronki, w zamian za spełnienie warunków

Podstawowymi warunkami promocji są:

  • Wyrobienie karty i dokonanie 5 transakcji miesięcznie w ciągu 2 pierwszych miesięcy (łącznie 10 transakcji)
  • Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych

Szczegóły promocji dostępne są na stronie banku. 

  • Sprawdź ofertę
  • Mam nadzieję, że wpis okazał się pomocny i dzięki temu nie będziesz mieć więcej problemów ze zmywaniem w zmywarce. Natomiast jeśli masz jakieś pytanie lub inny pomysł na oszczędzanie na zmywaniu, koniecznie podziel się nim w komentarzu i daj znać swoim znajomym (linki do udostępnienia wpisu poniżej) ;).